Moldáv Borok

Szuper helyen jártunk… 

Néhány napot eltöltöttünk Moldovában, ahol betekintést kaptunk az évezredes borászati hagyományokba, melyek mélyen gyökereznek a helyi kultúrában. Boraik nemcsak a régió egyedülálló karaktereit tükrözik, hanem a modern borászat innovációját is. Felfedeztük egy részét a moldáv borok varázslatos világának bejárva első körben 3 régiót.

Hogy mi teszi különlegessé őket?

Gazdag hagyományok: A borászat náluk évszázadok óta a családi kézművesség és a közösségi élmények részét képezik

Egyedi fajták: Fetească Neagră, a Rara Neagră, melyek autentikus ízeket és karaktert hordoznak

Természeti adottságok: A mediterrán és kontinentális éghajlat, valamint a tápanyagokban gazdag talaj ideális környezetet biztosít a minőségi szőlőtermesztéshez

Felejthetetlen élmény marad számunkra mindaz, amit ott kint tapasztaltunk (vendégek fogadása, életigenlés, vidámság, szőlő és a bor szeretete, … s még sorolhatnám napestig).

Néhány tételt már hoztunk magunkkal, s tervezzük, hogy rövid időn belül teljes palettát kínálva a webshopon keresztül az érdeklődőkkel megismertetjük. 

Akár egy különleges vörösbor, netán egy frissítő fehér, esetleg rosé iránt érdeklődsz, a moldáv borok garantáltan meglepnek és elvarázsolnak. Merülj el a történetekben, kóstold meg a hagyományokat egy kortyban, és élvezd a kultúrák találkozását!

A moldáv borok vezető szerepet töltenek be az ország történelmében. Az ie. 5000-ből származó borkészítés a moldovai kultúra középpontjában áll.

Helyi moldáv szőlőfajták

Feteasca Alba

Ez egy ősi fajta, amelyet évszázadok óta termesztenek a régióban. Erdélyből, Romániából származó Fetească Regală „szülői” fajtából származik (a „Frâncușa” fajtával együtt), amelyet a Moldovai Köztársaságban termesztettek évtizedekkel a filoxéra megjelenése előtt. Az ebből a szőlőből készült borok finomak, könnyűek és frissek, virágos aromájúak. Románia, Moldova, Magyarország, Ukrajna és Németország legtöbb régiójában termesztik.

Szülői formák: Az őshonos Feteasca Neagra fajta fehér klónváltozata, amely a romániai Moldova területéről származik.

A Romániában elfoglalt Feteasca Alba szőlőterület több mint 10000,0 ha. A fajta által lefedett terület a Moldovai Köztársaságban 651,0 ha. Terület eloszlás szerint az őshonos fajták között az első helyet foglalja el. A Feteasca Alba szőlőfajta kiválóan alkalmas száraz, félszáraz, félédes és pezsgő fehérborok készítésére. A szőlőből készült borok finomak, illata szőlő, akácvirág, vadvirág, citrus, zöldalma illatára emlékeztet, könnyű és friss.

Feteasca Regala

Ezt a fajtát az 1920-as években találták meg a romániai Segesvár közelében. Ez egy félaromás fajta, amely természetes keresztezés eredménye. Ennek a szőlőfajtának a jellemzője a virágos és grapefruit aroma, friss körte és citrus árnyalatokkal. Ezek a szőlők azonban általában sokkal teltebb és texturáltabb ízűek, mint szülőfajtáik. Szülői formák: Feteasca Alba és Grasa de Cotnari keresztezése.

Moldova legtöbb régiójában termesztik. A Feteasca Regală szőlőültetvények által elfoglalt fajtaterület a második helyet foglalja el az őshonos fajták között -299,0 ha. Az ebbe a fajtába tartozó szőlő jellegzetes virág- és szőlő-gyümölcs aromájú, friss körte és citrus árnyalataival, de általában testesebb és textúrázottabb ízük van, mint "szüleik". A Fetească Regală-ból a rozsdamentes acélban tartóknak közepes, a hordós érlelésben tartottaknak pedig testes borokat lehet kapni, intenzív illatokkal és nagy érlelési potenciállal. A szőlő héjában található finom tanninok hozzájárulnak az öregedés ellen.

Feteasca Neagra

Úgy gondolják, hogy ez a fajta több mint 2000 éves, és a Prut folyó völgyéből származik, a Moldovai Köztársaság délnyugati részéről. Szóbeszéd szerint közvetlenül vadon élő növényekből termesztették. A szőlő kiváló minőségű, vad, lila cseresznye aromájú vörösborokat tud készíteni, amelyeket koncentrált bogyós íz és jó szerkezet jellemez. A Fetească Neagră magjait a Romániában, a több mint 2000 éves ősi leletekben fedezték fel.

Szülői formák: A közelmúltban végzett DNS-profilok azt sugallták, hogy a fajta nem a Romániában is széles körben elterjedt fehér Feteasca Alba fajta mutációja, ahogyan korábban gondolták. Legalább négy különböző típusú Feteasca Neagra létezik; ezek a mutációk arra utalnak, hogy a szőlőfajta önmagában is viszonylag régi.

A Feteasca Neagra termesztése különösen a Munténia és Olténia-dombság, a Moldvai-dombság, a Bánság, a Crisana és Máramaros, a Dobrudzsa-hegység, a Duna-teraszok és az Erdélyi-fennsík szőlőtermő vidékein történik. A Feteasca Neagra az egyik leginkább termesztett fajta a Moldovai Köztársaságban. A Feteasca Neagra szőlőültetvények a Moldovai Köztársaságban elfoglalt fajtaterület szerint a 3. helyet foglalja el az őshonos fajták között a 242,0 ha területtel. Ebből a fajtából különleges rozék és vörösborok egyaránt kaphatók, melyek minőségi fában, majd üvegben érlelhetők, így remek márkájú, markáns jellegzetességű borok születnek. Aromás profil - bogyós gyümölcsök, cseresznye, szilva, fekete mazsola illata, enyhén fűszeres, fahéjra, fekete borsra, szegfűborsra vagy vaníliára emlékeztet, és az életkorral gazdagabb és finomabb.

Rara Neagra

Ez egy régi szőlőfajta, amelyet Románia délkeleti részén és a jelenlegi Moldovai Köztársaság területén már a geto-dák időkben termesztettek. Viszonylag halvány színű, finom, enyhe tanninokkal, fűszeres bogyós ízzel. Különösen jól akklimatizálódott Dél-Moldova napos dombjain. Tudományos adatok (P. Ungureanu, 1960, P. Macarenco, 1988) azt mutatják, hogy a Rară Neagră fajtát ősidők óta termesztik Moldova számos helyén. Ennek a fajtának a legjobb és leghíresebb borait Purcari, Răscăieți, Leuntea, Talmaza és Căușeni településeken szerezték be. A Rara Neagră 1946-ban az elsők között szerepelt a Moldovai Köztársaság növényfajta-katalógusában.

Szülői formák: népszerű szelekció eredménye, e szőlőfajta kora a getodák korból származik.

Stefan cel Mare kedvenc borai közé tartozott ennek a fajtának a Nicoreștiben (jelenleg Galați) termelt bora. Romániában, Moldovában, Ukrajnában és az Amerikai Egyesült Államokban termesztik. A fajta által elfoglalt globális terület körülbelül 2300,0 ha. A Moldovai Köztársaságban elfoglalt fajtaterület szerint a 4. helyet foglalja el az őshonos fajták között a maga 102,0 ha területtel. 

A Rara Neagra szőlőfajtából nyert borok könnyű borok, kevésbé extrakciós finom tanninokkal, domináns illatú csipkebogyó virág, ribizli, erdei szeder. A Rara Neagra magas savtartalma miatt alkalmas rozé és vörös habzóborok készítésére, amelyek ízében és illatában egyedülállóak.

Legenda

1975-ben hozta létre a Moldovai Köztársaság Nemzeti Borászati ​​és Szőlészeti Intézete. 2003-ban vizsgálták és kategorizálták, bekerült az IȘPHTA fajtagyűjteményébe és a Moldovai Köztársaság Növényfajtanyilvántartásába.

Szülői formák: a Royal Vineyard asztali fajta (Anglia) keresztezése a rózsaszínű Traminer fajtával (Ausztria).

A Legend nem hivatalosan 10 ha területen termesztik, de nincs pontos hivatalos nyilvántartás róla.

Viorica

A fajtát az aromás fajták közé sorolják. Származási helye a Moldovai Köztársaság

Szülői formák: A Viorica szőlőszüleit francia eredetű hibridnek tartják, Seibel 13-666 (az anyai) és egy olasz fajta, amelyet vörösmuskotálynak tartanak, az Aleatico (atyai). Mindkét szülő vörös fajta. A Seibel az amerikai és európai vadon élő szőlőkultúrák keresztezésével létrejött hibridek kategóriájába tartozik. E hibridek létrehozásának célja az volt, hogy ellenállóvá tegyenek a hőmérséklettel, a különböző kriptogám betegségekkel (amit szürkerothadás, mannalisztharmat stb. okoz) és olyan káros rovarokkal szemben, mint a filoxéra. 1969-ig nyúlik vissza. A Viorica szőlő a Moldovai Köztársaság növényfajta-katalógusában a fehérborfajták kategóriában szerepel. Ezenkívül a Viorica (Wiorika) fajta borfajtaként szerepel a Nemzetközi Szőlőfajta-katalógusban is. A Viorica szőlőt Moldova területén ültetik, de megtalálható a régió más országaiban is, például Ukrajnában, Oroszországban, Csehországban, Magyarországon és Bulgáriában. Ezzel a fajtával beültetett terület a Moldovai Köztársaságban 95 ha területet foglal el. A Viorica szőlőfajta neve nem tévesztendő össze a Fetească Albă, Rkațiteli, Riesling és Cabernet Sauvignon egykori szovjet borkeverék nevével. Mint említettük, a Viorica bor az olasz vörös, illatos Aleatico fajta apai jellegét örökölte. A Viorica száraz bor színe szalmasárga, zöld tükröződésekkel. Illatában intenzív fehér virágok jellemzik, amelyek a Muscat fajtára jellemzőek, például akácvirágok, jázmin virágok és hársvirágok. Néhány további citrus, licsi, sárga alma és kandírozott sárgabarack árnyalatai is jelen lehetnek. Érezhető a kakukkfű, a bazsalikom és más szárított fűszernövények érintése.

Codrinschi

Származási ország: Moldovai Köztársaság. Ezt a fajtát moldovai tudósok hozták létre 1955 és 1975 között. Közel 50 évnyi kutatás és fejlődésének megfigyelése után a Codrinschi fajtát 2005-ben jóváhagyták, és bekerült a Prut folyó mentén található szőlőfajták katalógusába.

Szülői formák: a Cabernet Sauvignon és Rara Neagră fajták keresztezése. E fajta vetésterülete a Moldovai Köztársaságban 152,9 ha területet foglal el. Nemes szüleitől, Cabernet Sauvignontól és Rară Neagrătól a Codrinschi fajta jól körülhatárolható szerkezetet örökölt magas fenolos anyagokkal, különösen a fiatal borban (2048 mg/dm³), valamint magas antocianin tartalommal - 507mg/dm³ magas kivonattal. Ez valahol a Cabernet Sauvignon és Merlot fajták közé helyezi. A Codrinschi bor érett fekete édes gyümölcsök, például cseresznye, szeder és fekete ribizli aromáit fejleszti, virágos aromák, ibolya és szárított levelek jegyeivel gazdagítva. Az érlelési időtől és a felhasznált hordóktól függően vanília jegyeket is tartalmazhat.

Alb de Onițcani

Származási ország: Moldovai Köztársaság

Szülői formák: 1960-ban a Cili Chiuliabi fajta (Dagesztánból származó szőlőfajta) beporzásával nyerték a Sao Villar 20-336 és a Seianeț 244 (a Pinot Blanc fajta második leszármazottja) pollen keverékével. 1976-ban elfogadták a növényfajták állami vizsgálatára. Az Alb de Onițcani fajtát a Chisinau Mezőgazdasági Intézet és a „Vieru” Tudományos Termelő Egyesület Szőlészeti és Borászati ​​Kutatóintézete kutatóinak egy csoportja szerezte be.

Ezzel a fajtával beültetett terület a Moldovai Köztársaságban 242,6 ha területet foglal el. Az Onițcani fajtát leginkább párlatok előállítására használták. Jelenleg jó minőségű száraz borok készülnek a közelmúlt klímaváltozása nyomán.

Riton

Származási ország: Moldovai Köztársaság, jóváhagyva a 2000-es években.

Szülői formák: Ennek a fajtának az egyik szülője a Villard Blanc - egy francia hibrid, amelyet Bertille Seyve kertész hozott létre azzal a céllal, hogy ellenálljon a kriptogámiás betegségeknek. Villard Blanc-ot Seyve Villard 12 375-nek is hívják. A második szülő Rhin Riesling lenne. Ez egy új szelekciós fajta, a legfiatalabb, amelyet legkevésbé kutattak, de nagy jövőbeli potenciállal rendelkezik. Ezzel a fajtával beültetett terület a Moldovai Köztársaságban 174,5 ha. A Riton fajtából származó borok összetett illatúak, élénkítő, ásványos frissességgel.